Maski z papieru
- Nożyczki
- Twardy papier
- Dużo miękkiego papieru (najlepiej stare notatki, zeszyty i gazety. Każdy papier się nada, byleby nie był śliski)
- Klej Wikol
- Taśma malarska
- Szpachlówka
- Zszywacz (opcjonalnie)
- Pędzle
- Modelina (opcjonalnie)
- Super glue
- Papier ścierny
- Farby akrylowe
Weź nożyczki. wytnij kilka pasków z twardego papieru, tak żeby tworzyły one kopułę Twojej maski na głowę. Mogą mieć one od 1-2 cm szerokości i kilkanaście do ponad dwudziestu cm długości, w zależności od obwodu Twojej głowy.
Teraz wytnij większy pasek, o szerokości ok 7 cm i długości obwodu Twojej głowy (uwaga, papier A4 może być zbyt krótki żeby objął Twoją głowę, więc musisz skleić taśmą malarską lub zszyć zszywaczem dwa kawałki papieru). Pośrodku wytnij jeden trójkąt (patrz obrazek niżej), w który włożysz wycięty "dziób". Oczu jeszcze nie wycinaj, wytniesz wtedy, kiedy skleisz już cały szkielet. Teraz wytnij "dziób" w kształcie wydłużonego trójkąta, i zegnij go wzdłuż. Teraz dziób wydaje się zbyt prosty, a nawet sztuczny. Trzeba więc go zakrzywić. Wytnij w ten sposób zakrzywioną końcówkę i przyklej do końca dzioba.
Teraz, gdy masz już szkielet, możesz wycinać dziury. Powinno Ci powstać mniej więcej coś takiego:
Teraz przechodzimy do najdłużej trwającego etapu robienia maski. Weź te wszystkie stare notatki i miękki papier. Podrzyj je na małe kawałki, ale nie zbyt małe. Weź pędzel, nałóż klej na Twój szkielet i przyklejaj kawałki papieru. Żeby oszczędzić klej co chwilę maczaj pędzel w wodzie i rozsmarowuj klej. Po nałożeniu kilku warstw papieru, poczekaj aż wyschnie klej wymieszany z wodą. Po wyschnięciu możesz nałożyć więcej papieru wokół oczodołów i nozdrzy żeby czaszka nie sprawiała wrażenia płaskości. Najlepiej zmiąć papier podłużnie i przykleić go taśmą malarską:
Po wyeliminowaniu płaskości z naszego stroju możesz naklejać drugą warstwę papieru. Oklejaj całą maskę do tej pory, kiedy uznasz, że jest sztywna i nie opada. Warto ją teraz podkleić również od wewnątrz, żeby się trzymała i nie uległa uszkodzeniu podczas noszenia. Jeżeli chcesz żeby na Twojej masce były mniejsze rogi - ulep je z modeliny i przyklej do maski. Po wyschnięciu kleju oklej papierem obszar wokół rogów tak, żeby zachodził on na rogi. Sprawi to wrażenie naturalnie wrośniętych rogów w czaszkę. Podobna rzecz z zębami - ulep je z modeliny i podklej od spodu. Każdy ząb tak samo oklej papierem. Jeżeli chcesz jakieś większe rogi przypominające jelenia czy sarnę - zrób taką konstrukcję z papieru, oklej je taśmą malarską, natnij otwory w masce i włóż te rogi do tych otworów (jeżeli byś jedynie je przylepił - byłyby zbyt ciężkie żeby się utrzymać i odpadłyby od czaszki). Brzydkie miejsca pozostałe nacinaniu maski zalep papierem uprzednio wlewając tam super glue, tak dla pewności, żeby róg nie opadał.
Teraz zostaw wszystko do wyschnięcia. Gdy już wyschnie, możesz nałożyć na maskę szpachlówkę samochodową. Nie nakładaj jej jedynie na rogi i zęby. Gdy szpachlówka wyschnie - a wyschnie szybko - weź papier ścierny i wygładź powierzchnię.
Ja zazwyczaj doklejałam do maski wszelakiej maści pióra, szyszki, wstążki i korale. Zazwyczaj na tekturce naklejałam pióra Wikolem imitując kształt skrzydeł, a później doklejałam je do maski. Tutaj panuje pełna dowolność :)
Teraz część najzabawniejsza - weź farby i pomaluj Twoją maskę! Pamiętaj jednak, żeby nie używać kolorów "czystych" - do bieli dodaj trochę brązu i pomaluj maskę. Rogi i zęby mogą być nawet trochę ciemniejsze.
Mi się udało zrobić takie maski. Za pierwszym i drugim razem nie miałam jeszcze pojęcia jak się je robi, więc jest zrobiona jedynie z papieru. Za trzecim razem już bardziej wiedziałam co robię i użyłam szpachlówki. Pomimo że cała konstrukcja była dosyć ciężka - dało się ją nosić lekko podwiązując maskę pod brodą :)
A Tobie? Jak wyszła maska? :)
/Mordreth
Komentarze
Prześlij komentarz